Projektet behandlade gemensamma utmaningar (t.ex. översvämningar/torka, migrationsbarriärer, vattenkvalitet) i sex gränsöverskridande avrinningsområden inom Östersjöns avrinningsområde (Nemunas, Daugava, Odra, Western Bug/Vistula, Narva, Pregolya) genom gemensamma åtgärder för att förbättra allmänhetens deltagande i förvaltningen av delade vattendelar för att nå deras goda miljöstatus.
Projektet fokuserade på:
Projektet har utvecklats från ett redan etablerat flodområdessamarbete mellan flera medlemsorganisationer i CCB, som har implementerat offentlig vattenövervakning under paraplyet av CCB:s River Watch-kampanj i nästan 15 år. Under 2017 har detta nätverk implementerat NCM-stödda projekt "From River Watch to River Manage" genom att engagera allmänheten i Integrated River Basin Management i östra Östersjön och även samarbetat under Plastic Free Baltic Project, finansierat av Svenska Postkodstiftelsen, som tar upp källor, vägar och flöden av mikroplastföroreningar till Östersjön. Konceptet för projektet har baserats på en uppföljning av dessa två aktiviteter, men att göra både förvaltning av avrinningsområden och mikroplastföroreningar närmare förståelse för vanliga människor, genom att koppla deras hälsa och välbefinnande med tillståndet i ytvattnet och i slutändan – med miljöförhållandena i den mottagande vattenkroppen – Östersjön.
Projektet samordnades med andra CCB-aktiviteter inom områdena förvaltning av avrinningsområden och mikroplastföroreningar och leddes gemensamt av CCB-sekretariatet, CCB:s arbetsområdesledare för flod- och avloppshantering och farliga ämnen och 11 aktiva projektpartners.
Projektet har påverkat barn och unga genom att engagera dem i volontärarbete med offentlig flodövervakning (River Watch) och ge dem ny kapacitet och kunskap om både allmänna vattenskyddsfrågor (t.ex. River University), såväl som specifika övervakningsmetoder (flodskräp och förorening av biota). Projektet har ytterligare bidragit till att stärka samarbetet mellan de nordiska och östra baltiska miljöorganisationerna och har som ett resultat ökat deras kapacitet och kunskap. Samarbete mellan organisationer i Norden, Östra Baltiska EU-medlemsstater, Vitryssland och Ryssland ökade möjligheten att påverka utvecklingen i hela Östersjöregionen i en mer hållbar riktning och därmed skapa en bättre miljösituation även i Norden. Slutligen, genom samarbete inom det baltiska och Sverigebaserade NGO-nätverket, stärktes projektets partner att kommunicera sin ståndpunkt på mellanstatlig nivå (HELCOM, EUSBSR).
Projektets ansökan
År 2020 lanserade vi det årliga evenemanget "River University", med målet att dela erfarenheter och kunskaper och att lära oss om särdragen hos olika floder i Östersjöregionen.