CCB-NÄTVERK I ÖSTERSJÖREGIONEN
CCB har 23 medlemsorganisationer och 1 observatör från 11 länder i Östersjöregionen (Vitryssland, Danmark, Estland, Finland, Tyskland, Lettland, Litauen, Polen, Ryssland, Sverige och Ukraina):
I juni 2020 valde CCB:s bolagsstämma den nya styrelsen och den nya ordföranden (Aija Caune, Lettland), för perioden juni 2020-maj 2022.
DET BÄSTA AV 2020
Baltic Shadow Plan: för Östersjöns framtid
I mars 2020 presenterade vi tillsammans med WWF Baltic Ecoregion Programme en gemensam "Shadow Plan" som svar på den pågående uppdateringsprocessen för HELCOM Baltic Sea Action Plan (BSAP).
Den enda valen i Östersjön
CCB:s verksamhet och syftar till att öka fokus på Östersjövalen, tumlaren, har ökat de senaste åren. Vår åtgärd för att vända sig till kommissionen och begära nödåtgärder inom ramen för den gemensamma fiskeripolitiken gav dramatiska resultat 2020.
30 år är rätt ålder för att tänka om, återuppliva, återförenas och koalitionera
CCB har under året fokuserat på en process för att vitalisera nätverket. Tanken på och syftet med att gå samman i ett nätverk som CCB har återupptagits och en ny struktur håller på att växa fram.
VÅRT ARBETE UNDER ÅRET 2020
@CCB 1203 följare
@Raddatumlaren 933 följare
18 evenemang anordnade
av CCB
@CCB 298 följare
@Raddatumlaren 126 följare
70 evenemang deltog
@CCB 657 följare
CCB 30-årsjubileum
& start av en process för att
återuppliva nätverket
@CCB 23 prenumeranter
26 publikationer
Dessa diagram ger en sammanfattning av CCB:s inkomster och utgifter.
Inkomster Skriv en beskrivning för detta listobjekt och inkludera information som kommer att intressera webbplatsbesökare. Du kanske till exempel vill beskriva en gruppmedlems upplevelse, vad som gör en produkt speciell eller en unik tjänst som du erbjuder.
CCB-inkomster Listpunkt 1Utgifter Skriv en beskrivning för detta listobjekt och inkludera information som kommer att intressera webbplatsbesökare. Du kanske till exempel vill beskriva en gruppmedlems upplevelse, vad som gör en produkt speciell eller en unik tjänst som du erbjuder.
CCB:s utgifter Listpunkt 2En viktig lärdom detta märkliga år är att många av de möten vi normalt reser på kan hållas online på ett mycket effektivt sätt. Som en del av vår interna rese- och klimatpolicy har CCB använt sådana verktyg under lång tid och främjat användningen även vid internationella möten.
Du kan ladda ner PDF-filen av CCB 2020 årsrapport här.
Följ oss: